Kunst for Alle, Lokomotivværkstedet 4. okt. til 6. okt. 2019

Kunst for Alle, Lokomotivværkstedet 4. okt. til 6. okt. 2019

Jeg glæder mig til at se jer i København for 10. år i træk til Kunst for Alle i Lokomotivværkstedet. Åbningstiderne: Fredag 4. oktober kl. 15-20, lørdag kl. 10-18 og søndag kl. 10-17.

Når I kommer ind ad hovedindgangen i Lokomotivværkstedet, så gå til højre forbi den første gang og lige en tand længere, så står jeg der på hjørnet på stand B34. Og jeg er der hele weekenden. Se pressemeddelelsen længere nede.

Hvis I vil have fribilletter, så send mig en mail!

NB, der kører shuttlebus fire gange i time fra Dybbøl Bro Station til Lokomotivværkstedet, så man kan lade bilen blive hjemme. 🙂


Her er også lige et par malerier, som kommer med til hovedstaden:

Winter 150×120 cm/SOLD

Pressemeddelelse

”Kunst for alle” fejrer 10 år i København

”Kunst for alle” har i år ti års jubilæum i hovedstaden. Derudover er det kunstmesse

nr. 30 på landsplan. Velkommen til et festfyrværkeri af kvalitetskunst for enhver

smag og tjek en ægte Dalí ud.

Når dørene slås op til ”Kunst for Alle” 2019 i Lokomotivværkstedet, er 150 kunstnere klar til tre intense

dage fra fredag 4. oktober til søndag 6. oktober. Og i år er der masser at fejre. Det er tiende år, at ”Kunst

for alle” løber ad stablen i København. Og arrangør Charlotte Jensen kan også bryste sig af, at

kunstmessen er nummer 30 i rækken på landsplan.

Af de alsidige kunstnere fra hele landet, der både er professionelle, etablerede og nye talenter, deltager 40

for første gang. Charlotte Jensen lægger vægt på, at hun hvert år kan vise helt nye kunstnere på messen.

Hun har valgt denne gang at udvide skaren af deltagende gallerier. Galleri Oxholm, Gallerie Rasmus og

Galleri Pulsart slutter sig til Galleri Juel Verland Art og Galleri Kbh Kunst, der har været med før. Desuden

kommer kunstnersammenslutningen K2, der repræsenterer syv kunstnere og den tyske [KUN:ST]

International Stuttgart med ni kunstnere.

Ligesom de forrige år ligger hovedvægten på billedkunst, men også sten- og bronzeskulpturer, keramik,

glaskunst og fotokunst er repræsenteret.

”Selv om det nu er 30. gang, jeg arrangerer ”Kunst for alle”, holder jeg aldrig op med at være glad for den

kvalitet og bredde, som kunstmessen repræsenterer. Mødet mellem kunstnerne og publikum er fortsat en

betydningsfuld del af hele konceptet. Folk vælger kunst med hjertet, og det er der masser af mulighed for.

Alle kan vitterlig finde kunst her, som på den ene eller anden måde siger dem noget,” siger Charlotte

Jensen.

En anden ny ting på udstillingen er muligheden for at få sit portræt med hjem: Kunstnerveteranen Jeff Ibbo

vil tegne portrætter for kun 100 kr. Ligesom de forrige år vil den erfarne kunstner Grethe Tranberg under

hele udstillingen hjælpe malelystne børn i gang på børnestanden.

Den bredtfavnende kunstnerflok står klar alle tre dage til en snak med de besøgende i de spektakulære

udstillingslokaler i Lokomotivværkstedets 10.000 m2 skråt over for Fisketorvet.

I år er der desuden rigtig godt nyt til dem, som ikke er i bil eller på cykel. Fire gange i timen i udstillingens

åbningstid kører en shuttlebus fra Dybbølsbro station til Lokomotivværkstedet og omvendt.

En særudstilling med Dalí på kunstmessen

Det er også muligt at blive ejer af en ægte Dalí på ”Kunst for Alle” 2019. Udstillingen ”Dalí på Sporet” med

grafiske værker af den spanske surrealist Salvador Dalí kan ses i Lokomotivværkstedets ”Syrerum”, et rum

på 8×30 meter tæt ved indgangen. De fleste af værkerne vil være til salg. Salvador Dalí levede fra 1904 til

1989, og især den sidste halvdel af sin karriere fik Dalí med grafik sin skaberevne og -glæde tilbage på

sporet. Bag udstillingen står Gallerie Rasmus og kunstkenderen Peter Olufsen, daligalerie.com.

Kunstblogger og anmelder Connie Boe Boss holder åbningstalen på ferniseringsdagen fredag 4.

oktober kl. 16.

Fakta om kunstudstillingen:

”Kunst for alle” har kørt i Aarhus i 17 år og finder sted hvert år i januar. For ti år siden blev konceptet

udvidet med en årlig kunstmesse i København. ”Kunst for alle” har desuden fundet sted i Aalborg i tre år.

Titel: Kunst for alle 2019 Lokomotivværkstedet Cph.

Arrangør: Kunst for alle – www.kunstforalle.dk

Kontakt: Charlotte Jensen, mobil 2282 1212 eller info@kunstforalle.dk

Sted: Lokomotivværkstedet – Otto Busses Vej 5A – 2450 København SV – www.lvcph.dk

Åbningstider:

Fredag 4. oktober 2019, kl. 15.00 – 20.00

Lørdag 5. oktober 2019, kl. 10.00 – 18.00

Søndag 6. oktober 2019, kl. 10.00 – 17.00

Entré: Kr. 70,- Børn u. 16 år gratis adgang.

Helle Kjærulf

Helle Kjærulf er billedkunstner og journalist. Helle Kjærulf is an artist and journalist

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.