Åbent atelier, KunstSpor 2022 1/10-2/10

Tak til alle jer, der kom på besøg her i weekenden. Dejligt, at I trodsede regnen om lørdagen og nød solen om søndagen. Husk, I er altid velkomne, bare ring eller skriv til mig.
Mange hilsner fra Helle


 

I weekenden lørdag 1. okt. og søndag 2. okt. 2022  holder jeg åbent i mit atelier kl. 10-17 begge dage.

Adressen er Grenvangen 19, Boeslum Bakker, 8400 Ebeltoft.

Det sker i forbindelse med KUNSTSPOR DJURSLAND 2022.

Jeg glæder mig til at se jer til en kunstsnak. 

PS. Mine næste udstillinger er først medlemsudstillingen i Ebeltoft Kunstforening fra 8. oktober til 23. oktober og derefter Fængslet i Horsens weekenden 6. og 7. november.

Læs mere på www.kunstspor.dk

I alt er 49 kunstnere med i KunstSpor på Djursland, som denne weekend åbner værksted/atelier for interesserede. 
Idéen er, at man kan besøge kunstnerne og få lejlighed til at se værkerne i kunstnerens egne rammer. 

KunstSpor Djursland 2022 består derudover af 2 fællesudstillinger i henholdsvis Pavillonen i Grenaa og i Tinghuset i Ebeltoft. Her præsenterer alle kunstnere et eller to værker indenfor billedkunst, skulptur, kunsthåndværk, foto m.m. Se mere på www.kunstspor.dk.   

Udstillingen i Tinghuset kan ses fra lørdag 24. september til og med 3. oktober. Udstillingen i Pavillonen i Grenaa slutter fredag 30. september. Gratis entré.

Maleriet nedenunder hedder Blue Heart og er 120×120 cm

Blue Heart 120x120cm

 

Helle Kjærulf

Helle Kjærulf er billedkunstner og journalist. Helle Kjærulf is an artist and journalist

Skriv et svar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.